




Apple MacBook Air 15" M3 Chip 8-Core CPU 10-Core GPU 16GB RAM 256GB SSD (Eng/Arb KB) - Starlight
The Apple MacBook Air 15" (M3) combines elegant design with powerful performance.
Powered by the Apple M3 chip, it offers fast processing, advanced graphics, and impressive battery life — all within a slim and lightweight aluminum body.
Perfect for productivity, creativity, and entertainment.
Key Features
- Apple M3 chip with 8-core CPU and 10-core GPU
- Stunning 15.3" Liquid Retina display with 1 billion colors
- Up to 18 hours battery life for all-day use
- 16GB unified memory for smooth multitasking
- MagSafe 3 charging and dual Thunderbolt / USB 4 ports
- Backlit Magic Keyboard with Touch ID (English / Arabic)
Technical Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model No | Apple MacBook Air 15" (M3 Chip) |
| Part No | MC9F4AB/A |
| Color | Starlight |
| Chip | Apple M3 chip (8-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine) |
| Memory | 16GB unified memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Display | 15.3" Liquid Retina (2880×1864), 500 nits brightness, P3 color, True Tone |
| Battery Life | Up to 18 hrs video playback / 15 hrs wireless web |
| Power Adapter | 35W Dual USB-C Port Compact Adapter, MagSafe 3 Cable |
| Audio | Six-speaker sound system, Spatial Audio, Dolby Atmos |
| Camera | 1080p FaceTime HD with advanced image processing |
| Wireless | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Ports | MagSafe 3, 3.5mm jack, Two Thunderbolt / USB 4 ports |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID (English / Arabic) |
| Dimensions (H×W×D) | 1.15 × 34.04 × 23.76 cm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 Year (As per Manufacturer Policy) |
Â
REF NXMC9F4AB/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Apple MacBook Air 15" (M3) combines elegant design with powerful performance.
Powered by the Apple M3 chip, it offers fast processing, advanced graphics, and impressive battery life — all within a slim and lightweight aluminum body.
Perfect for productivity, creativity, and entertainment.
Key Features
- Apple M3 chip with 8-core CPU and 10-core GPU
- Stunning 15.3" Liquid Retina display with 1 billion colors
- Up to 18 hours battery life for all-day use
- 16GB unified memory for smooth multitasking
- MagSafe 3 charging and dual Thunderbolt / USB 4 ports
- Backlit Magic Keyboard with Touch ID (English / Arabic)
Technical Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model No | Apple MacBook Air 15" (M3 Chip) |
| Part No | MC9F4AB/A |
| Color | Starlight |
| Chip | Apple M3 chip (8-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine) |
| Memory | 16GB unified memory |
| Storage | 256GB SSD |
| Display | 15.3" Liquid Retina (2880×1864), 500 nits brightness, P3 color, True Tone |
| Battery Life | Up to 18 hrs video playback / 15 hrs wireless web |
| Power Adapter | 35W Dual USB-C Port Compact Adapter, MagSafe 3 Cable |
| Audio | Six-speaker sound system, Spatial Audio, Dolby Atmos |
| Camera | 1080p FaceTime HD with advanced image processing |
| Wireless | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Ports | MagSafe 3, 3.5mm jack, Two Thunderbolt / USB 4 ports |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID (English / Arabic) |
| Dimensions (H×W×D) | 1.15 × 34.04 × 23.76 cm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 Year (As per Manufacturer Policy) |
Â
REF NXMC9F4AB/A















