








Custom Gaming PC Intel Core i5-14400F, RTX 5060 Ti (VRAM 16GB) GDDR7, 16GB RAM DDR5, 1TB SSD, Win 11 Pro
Gaming PC designed for smooth 1080p and 1440p gameplay. Intel Core i5-14400F and ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti 16GB deliver stable frame rates in modern titles and support streaming and daily workloads. 16GB DDR5 6000MT/s memory and Kingston NV3 1TB NVMe SSD help maintain fast system response and short loading times. The white FSP M580-WA chassis with RGB fans provides strong airflow and a clean gaming setup appearance.
Technical Specifications
| CPU | Intel Core i5-14400F |
| Cores / Threads | 10 Cores / 16 Threads |
| Model | ASUS Prime H610M-K ARGB |
| Memory Support | DDR5 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Lighting | ARGB |
| Model | ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti OC Edition |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| Interface | PCIe Graphics Card |
| Capacity | 16GB |
| Type | DDR5 |
| Speed | 6000MT/s |
| Latency | CL36 |
| Color | White |
| Model | Kingston NV3 |
| Capacity | 1TB |
| Interface | PCIe 4.0 NVMe |
| Form Factor | M.2 |
| Speed | up to 6000 MB/s |
| Model | FSP M580-WA |
| Type | ATX Mid Tower |
| Cooling | 4 RGB Fans |
| Color | White |
| Model | Acer PSW |
| Wattage | 650W |
| Efficiency | 80 Plus Bronze |
| Design | Fully Modular |
Key Features
- Intel Core i5-14400F supports gaming and daily multitasking.

- RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 handles modern titles at high settings.
- DDR5 6000MT/s memory improves system responsiveness.

- Kingston NV3 NVMe SSD reduces system and game loading time.
- White RGB chassis with four fans improves airflow and appearance.
- 650W 80 Plus Bronze fully modular PSU delivers stable power.
User Benefits
- You play modern games smoothly at 1080p and 1440p.
- You run multiple applications without slow response.
- You get quick boot time and faster game loading.
- You maintain stable airflow during long gaming sessions.
- You display a clean white gaming setup with RGB lighting.
Compatibility
- Supports Intel LGA1700 processors.
- Supports DDR5 memory modules.
- Supports PCIe graphics cards.
- Supports NVMe M.2 storage devices.
- Compatible with gaming monitors and USB accessories.
Included Items
- Gaming PC Tower
- Power Cable
- User Documentation
Original: $1,366.07
-70%$1,366.07
$409.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gaming PC designed for smooth 1080p and 1440p gameplay. Intel Core i5-14400F and ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti 16GB deliver stable frame rates in modern titles and support streaming and daily workloads. 16GB DDR5 6000MT/s memory and Kingston NV3 1TB NVMe SSD help maintain fast system response and short loading times. The white FSP M580-WA chassis with RGB fans provides strong airflow and a clean gaming setup appearance.
Technical Specifications
| CPU | Intel Core i5-14400F |
| Cores / Threads | 10 Cores / 16 Threads |
| Model | ASUS Prime H610M-K ARGB |
| Memory Support | DDR5 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Lighting | ARGB |
| Model | ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti OC Edition |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| Interface | PCIe Graphics Card |
| Capacity | 16GB |
| Type | DDR5 |
| Speed | 6000MT/s |
| Latency | CL36 |
| Color | White |
| Model | Kingston NV3 |
| Capacity | 1TB |
| Interface | PCIe 4.0 NVMe |
| Form Factor | M.2 |
| Speed | up to 6000 MB/s |
| Model | FSP M580-WA |
| Type | ATX Mid Tower |
| Cooling | 4 RGB Fans |
| Color | White |
| Model | Acer PSW |
| Wattage | 650W |
| Efficiency | 80 Plus Bronze |
| Design | Fully Modular |
Key Features
- Intel Core i5-14400F supports gaming and daily multitasking.

- RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 handles modern titles at high settings.
- DDR5 6000MT/s memory improves system responsiveness.

- Kingston NV3 NVMe SSD reduces system and game loading time.
- White RGB chassis with four fans improves airflow and appearance.
- 650W 80 Plus Bronze fully modular PSU delivers stable power.
User Benefits
- You play modern games smoothly at 1080p and 1440p.
- You run multiple applications without slow response.
- You get quick boot time and faster game loading.
- You maintain stable airflow during long gaming sessions.
- You display a clean white gaming setup with RGB lighting.
Compatibility
- Supports Intel LGA1700 processors.
- Supports DDR5 memory modules.
- Supports PCIe graphics cards.
- Supports NVMe M.2 storage devices.
- Compatible with gaming monitors and USB accessories.
Included Items
- Gaming PC Tower
- Power Cable
- User Documentation




















