







Gaming Pc Intel Core i7-14700F,RTX 5070,16GB RAM
Specifications:
| Component | Details |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-14700F – 20 Cores (8P+12E) / 28 Threads |
| GPU | ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 AMP White Edition – 12GB GDDR7 – 192-bit |
| Motherboard | MSI B760M BOMBER WIFI – DDR5 – Micro ATX – LGA 1700 – Built-in Wi-Fi |
| RAM | 16GB XPG Lancer Blade DDR5 – 6000MT/s – RGB – White |
| Storage | 1TB Kingston NV2 PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Cooler | LC GameOn Kraken A380 – 240mm Liquid Cooler – White |
| Power Supply | Dark Flash Perfectmost 750W – ATX 3.1 – PCIe 5.1 – 80+ Gold – White |
| Case | PC Case Montech SKY Two Mid-Tower- White |
Â
This high-performance gaming PC combines cutting-edge components for gamers and creators who need fast rendering, high FPS, and smooth multitasking. Powered by the 20-core Intel Core i7-14700F and the ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 AMP White Edition with 12GB GDDR7 memory, it’s built to handle 1440p and 4K gaming with ease. The MSI B760M BOMBER WiFi motherboard offers solid DDR5 support and built-in Wi-Fi for easy connectivity. A fast 1TB Kingston NV2 Gen 4 NVMe SSD ensures quick boot and load times, while 16GB of DDR5 6000MT/s XPG RAM keeps your system responsive.
Housed in the sleek white Montech XR Mid Tower, this build includes the GameOn Kraken A380 240mm liquid cooler and a 750W ATX 3.1 PCIe 5.1-ready gold-rated PSU from Dark Flash for reliable thermal and power performance.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Component | Details |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-14700F – 20 Cores (8P+12E) / 28 Threads |
| GPU | ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 AMP White Edition – 12GB GDDR7 – 192-bit |
| Motherboard | MSI B760M BOMBER WIFI – DDR5 – Micro ATX – LGA 1700 – Built-in Wi-Fi |
| RAM | 16GB XPG Lancer Blade DDR5 – 6000MT/s – RGB – White |
| Storage | 1TB Kingston NV2 PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Cooler | LC GameOn Kraken A380 – 240mm Liquid Cooler – White |
| Power Supply | Dark Flash Perfectmost 750W – ATX 3.1 – PCIe 5.1 – 80+ Gold – White |
| Case | PC Case Montech SKY Two Mid-Tower- White |
Â
This high-performance gaming PC combines cutting-edge components for gamers and creators who need fast rendering, high FPS, and smooth multitasking. Powered by the 20-core Intel Core i7-14700F and the ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 AMP White Edition with 12GB GDDR7 memory, it’s built to handle 1440p and 4K gaming with ease. The MSI B760M BOMBER WiFi motherboard offers solid DDR5 support and built-in Wi-Fi for easy connectivity. A fast 1TB Kingston NV2 Gen 4 NVMe SSD ensures quick boot and load times, while 16GB of DDR5 6000MT/s XPG RAM keeps your system responsive.
Housed in the sleek white Montech XR Mid Tower, this build includes the GameOn Kraken A380 240mm liquid cooler and a 750W ATX 3.1 PCIe 5.1-ready gold-rated PSU from Dark Flash for reliable thermal and power performance.


















