






Gaming PC AMD Ryzen 9 9950X3D,TX 5090 32GB GDDR7 WHITE OC Edition GDDR7,64GB (2x32GB) DDR5
A high-end gaming and workstation system designed for extreme performance and reliability. Featuring the AMD Ryzen 9 9950X3D processor, NVIDIA RTX 5090 graphics, and next-gen PCIe 5.0 storage, this build is crafted for 4K/8K gaming, heavy multitasking, and professional workloads. Housed in the Asus ROG Hyperion ARGB Full Tower case with advanced cooling, it ensures both style and stability.
Key Features
- AMD Ryzen 9 9950X3D 16-core processor with 3D V-Cache for maximum gaming and productivity power.
- Asus ROG STRIX X870-A Gaming WiFi motherboard with DDR5 and Wi-Fi 7 support.
- 64GB Corsair Titanium RGB DDR5 6000MT/s CL30 memory for multitasking at extreme speed.
- Kingston FURY Renegade 4TB PCIe 5.0 NVMe SSD for ultra-fast load and transfer times.
- Asus ROG Astral RTX 5090 White OC Edition with 32GB GDDR7 for 4K/8K gaming and AI workloads.
- Asus ROG Strix 1200W Platinum PSU (ATX 3.1) for efficient and stable power delivery.
- Asus ROG Hyperion GR701 ARGB Full Tower case in white, with 4 included fans and high airflow design.
- Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme White Edition liquid cooler with 3.6” LCD display.
- Microsoft Windows 11 Professional 64-bit for productivity, gaming, and security.
Specifications
| Component | Specification |
|---|---|
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 9 9950X3D, 16-Core, 32-Thread, 4.4GHz base, AM5 socket |
| Motherboard | Asus ROG STRIX X870-A GAMING WIFI, ATX, DDR5, Wi-Fi |
| Memory (RAM) | Corsair Titanium RGB DDR5, 64GB (2Ă—32GB), 6000MT/s, CL30 |
| Storage | Kingston FURY Renegade 4TB PCIe 5.0 NVMe M.2 SSD |
| Graphics Card (GPU) | Asus ROG Astral GeForce RTX 5090 White OC Edition, 32GB GDDR7 |
| Power Supply (PSU) | Asus ROG Strix 1200W Platinum, ATX 3.1 |
| Case | Asus ROG Hyperion GR701 ARGB Full Tower, White, 4Ă— fans included |
| Cooling | Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme White Edition, 360mm, 3.6” LCD |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional, 64-bit |
Original: $6,748.84
-70%$6,748.84
$2,024.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A high-end gaming and workstation system designed for extreme performance and reliability. Featuring the AMD Ryzen 9 9950X3D processor, NVIDIA RTX 5090 graphics, and next-gen PCIe 5.0 storage, this build is crafted for 4K/8K gaming, heavy multitasking, and professional workloads. Housed in the Asus ROG Hyperion ARGB Full Tower case with advanced cooling, it ensures both style and stability.
Key Features
- AMD Ryzen 9 9950X3D 16-core processor with 3D V-Cache for maximum gaming and productivity power.
- Asus ROG STRIX X870-A Gaming WiFi motherboard with DDR5 and Wi-Fi 7 support.
- 64GB Corsair Titanium RGB DDR5 6000MT/s CL30 memory for multitasking at extreme speed.
- Kingston FURY Renegade 4TB PCIe 5.0 NVMe SSD for ultra-fast load and transfer times.
- Asus ROG Astral RTX 5090 White OC Edition with 32GB GDDR7 for 4K/8K gaming and AI workloads.
- Asus ROG Strix 1200W Platinum PSU (ATX 3.1) for efficient and stable power delivery.
- Asus ROG Hyperion GR701 ARGB Full Tower case in white, with 4 included fans and high airflow design.
- Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme White Edition liquid cooler with 3.6” LCD display.
- Microsoft Windows 11 Professional 64-bit for productivity, gaming, and security.
Specifications
| Component | Specification |
|---|---|
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 9 9950X3D, 16-Core, 32-Thread, 4.4GHz base, AM5 socket |
| Motherboard | Asus ROG STRIX X870-A GAMING WIFI, ATX, DDR5, Wi-Fi |
| Memory (RAM) | Corsair Titanium RGB DDR5, 64GB (2Ă—32GB), 6000MT/s, CL30 |
| Storage | Kingston FURY Renegade 4TB PCIe 5.0 NVMe M.2 SSD |
| Graphics Card (GPU) | Asus ROG Astral GeForce RTX 5090 White OC Edition, 32GB GDDR7 |
| Power Supply (PSU) | Asus ROG Strix 1200W Platinum, ATX 3.1 |
| Case | Asus ROG Hyperion GR701 ARGB Full Tower, White, 4Ă— fans included |
| Cooling | Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme White Edition, 360mm, 3.6” LCD |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional, 64-bit |




















