



Apple Mac Studio M2 Ultra Chip 24-Core CPU 76-Core GPU 32-Core Neural Engine 128GB RAM 4TB SSD , Silver | Z17Z000RA
The Apple Mac Studio (M2 Ultra) delivers extreme desktop power for professional creators.
It’s built for 3D rendering, video editing, AI workflows, and multi-display production environments.
Powered by a 24-core CPU and 76-core GPU, it delivers unmatched speed with up to 128GB of unified memory and 4TB of SSD storage.
Its efficient cooling system and compact aluminum design make it a workstation built for reliability and silence.
Key Features
- Apple M2 Ultra chip with 24-core CPU and 76-core GPU
- 128GB unified memory with 800GB/s bandwidth
- 4TB SSD storage for ultra-fast data access
- Supports up to five displays, including 4 Pro Display XDRs
- Four Thunderbolt 4 ports, HDMI, 10Gb Ethernet, and SDXC card slot
- Built-in speaker and high-impedance headphone jack
- Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.0 for fast, stable wireless performance
- macOS optimized for professional performance
- Compact aluminum design with silent operation
Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Model Number | Apple Mac Studio (M2 Ultra) – Silver |
| Part No | Z17Z000RA |
| Chip | Apple M2 Ultra chip |
| CPU | 24-core (16 performance + 8 efficiency cores) |
| GPU | 76-core GPU |
| Neural Engine | 32-core Neural Engine |
| Memory Bandwidth | 800GB/s |
| Memory | 128GB unified memory |
| Storage | 4TB SSD |
| Media Engine | 2 video decode engines, 4 video encode engines, 4 ProRes encode/decode engines |
| Display Support | Up to 5 displays (4 × 6K 60Hz via Thunderbolt, 1 × 4K 60Hz via HDMI) |
| Video Output | Thunderbolt 4 with DisplayPort, HDMI 2.0 |
| Audio | Built-in speaker, 3.5mm high-impedance headphone jack, HDMI multichannel audio |
| Ports (Back) | 4 × Thunderbolt 4, 2 × USB-A, HDMI, 10Gb Ethernet, 3.5mm jack |
| Ports (Front) | 2 × Thunderbolt 4, 1 × SDXC (UHS-II) |
| Wireless | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 |
| Ethernet | 10Gb Ethernet (1Gb/2.5Gb/5Gb/10Gb) |
| Dimensions (H × W × D) | 9.5 cm × 19.7 cm × 19.7 cm |
| Weight | 3.6 kg (7.9 lb) |
| Operating System | macOS |
| Warranty | 1 Year (As per Manufacturer Policy) |
| In the Box | Mac Studio, Power cord |
Original: $6,504.31
-70%$6,504.31
$1,951.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Apple Mac Studio (M2 Ultra) delivers extreme desktop power for professional creators.
It’s built for 3D rendering, video editing, AI workflows, and multi-display production environments.
Powered by a 24-core CPU and 76-core GPU, it delivers unmatched speed with up to 128GB of unified memory and 4TB of SSD storage.
Its efficient cooling system and compact aluminum design make it a workstation built for reliability and silence.
Key Features
- Apple M2 Ultra chip with 24-core CPU and 76-core GPU
- 128GB unified memory with 800GB/s bandwidth
- 4TB SSD storage for ultra-fast data access
- Supports up to five displays, including 4 Pro Display XDRs
- Four Thunderbolt 4 ports, HDMI, 10Gb Ethernet, and SDXC card slot
- Built-in speaker and high-impedance headphone jack
- Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.0 for fast, stable wireless performance
- macOS optimized for professional performance
- Compact aluminum design with silent operation
Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Model Number | Apple Mac Studio (M2 Ultra) – Silver |
| Part No | Z17Z000RA |
| Chip | Apple M2 Ultra chip |
| CPU | 24-core (16 performance + 8 efficiency cores) |
| GPU | 76-core GPU |
| Neural Engine | 32-core Neural Engine |
| Memory Bandwidth | 800GB/s |
| Memory | 128GB unified memory |
| Storage | 4TB SSD |
| Media Engine | 2 video decode engines, 4 video encode engines, 4 ProRes encode/decode engines |
| Display Support | Up to 5 displays (4 × 6K 60Hz via Thunderbolt, 1 × 4K 60Hz via HDMI) |
| Video Output | Thunderbolt 4 with DisplayPort, HDMI 2.0 |
| Audio | Built-in speaker, 3.5mm high-impedance headphone jack, HDMI multichannel audio |
| Ports (Back) | 4 × Thunderbolt 4, 2 × USB-A, HDMI, 10Gb Ethernet, 3.5mm jack |
| Ports (Front) | 2 × Thunderbolt 4, 1 × SDXC (UHS-II) |
| Wireless | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 |
| Ethernet | 10Gb Ethernet (1Gb/2.5Gb/5Gb/10Gb) |
| Dimensions (H × W × D) | 9.5 cm × 19.7 cm × 19.7 cm |
| Weight | 3.6 kg (7.9 lb) |
| Operating System | macOS |
| Warranty | 1 Year (As per Manufacturer Policy) |
| In the Box | Mac Studio, Power cord |






















